14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Сьогодні ми дякуємо самовідданим ліквідаторам наслідків Чорнобильської катастрофи та вшановуємо світлу пам’ять тих, хто віддав своє життя, рятуючи людей від радіації.

Вже 37 років віддаляють нас від тієї дати, коли було завершено будівництво саркофага над четвертим, пошкодженим від вибуху, енергоблоком Чорнобильської АЕС. Але, скільки б часу не пройшло, відлуння чорнобильської трагедії болить нам і досі. Через втрачені життя ліквідаторів і мешканців довколишньої території, через шкоду, завдану здоров’ю людей, через дітей, які не народилися, через заражену радіацією природу.

І хоча весь цивілізований світ пам’ятає, наскільки загрозливим може бути «мирний атом», на жаль, сьогодні питання ядерної безпеки знову актуалізувалося. Російські агресори не лише загрожують нам застосуванням ядерної зброї, а ще й варварськи порушують правила безпечного поводження на Запорізькій атомній електростанції в окупованому ними Енергодарі. А працівники ЗАЕС, як свого часу чорнобильці, ризикують своїм здоров’ям і навіть життям для того, щоб убезпечити роботу електростанції.


14 грудня наша країна відзначає День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ № 945 про установу цієї пам’ятної дати підписаний Президентом 10 листопада 2006 року.

30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд. Саркофаг споруджений у найкоротший строк – за 206 днів.

Лише завдяки самопожертві ліквідаторів, багато з яких заплатили власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. До ліквідації наслідків аварії було залучені тисячі фахівців різних професій!

Отримуючи великі дози опромінення, інженери, будівельники, шахтарі, енергетики, водії, військові, лікарі – усі, хто пішов тоді не тільки за наказом, а й за покликом серця, зупинили невидимого і дуже підступного ворога. Працювали вахтовим методом – приїздили одні, отримували максимально допустиму дозу радіації і поверталися, а на зміну приїздили інші. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб.

Ліквідатори Чорнобильської катастрофи – приклад самопожертви та самовідданості. Тож у День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС низько схиляємо голови перед тими, хто віддав життя, зупиняючи ядерний смерч, хто відвів біду від прийдешніх поколінь. 

Висловлюємо слова щирої подяки усім ліквідаторам, хто зробив вагомий внесок у справу подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.

Водночас у житті українців Чорнобиль є і буде незагойною раною. Цей день вкотре нагадує про важливість особливих заходів безпеки у сфері використання мирного атома. Адже світ такий крихкий, а людство, впроваджуючи винаходи, має бути пильним, щоб не знищити планету. 


Довідково

Вибух на 4-му реакторі ЧАЕС спричинив потрапляння в атмосферу 300 мільйонів кюрі радіонуклідів. Для порівняння: атомна бомба, скинута на Хіросіму, це 5 мільйонів кюрі. 200 видів різних радіонуклідів потрапили в довкілля.

Основне забруднення сформували цезій-137, стронцій-90, плутоній-239 і плутоній-240. А також йод-131.

Унаслідок цієї катастрофи радіаційного забруднення зазнали понад 145 тисяч квадратних кілометрів території України, приблизно 5 тисяч населених пунктів.

Вплив катастрофи відчули на собі також Білорусь, Швеція, Норвегія, Польща, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Фінляндія, Велика Британія.

Прямі та непрямі економічні збитки України внаслідок Чорнобильської катастрофи становлять близько 180 мільярдів доларів. Постраждали приблизно понад 5 мільйонів осіб на пострадянському просторі.



Виховна година 10б клас до Дня вшанування учасників ліквідації Чорнобильської аварії (14.12)
Тема: День вшанування учасників ліквідації Чорнобильської аварії
Мета: згадати історію аварії на ЧАЕС, поглибити знання учнів про неї, виховувати особисту стурбованість кожного за все, що відбувається навколо, вчити сприймати чужу біду, біль як свої власні.
Під час уроку учні згадали свої знання про аварію на Чорнобильській АЕС, що відбувалося в ті трагічні дні. Дітям була надана інформація чому 14 грудня відзначається День ліквідатора. Згадали імена перших 6 пожежників, які собою закрили вогонь. Діти дізналися і побачили пам’ятники ліквідаторам аварії, які встановлені по всій території України. Розглянули питання впливу Чорнобильської трагедії на мистецтво: музика, література, кіноіндустрія.


Школа “Світоч”! Година спілкування у 5 класах до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Велика шана і уклін всім героям, завдяки яким вдалося подолати наслідки страшної катастрофи.


Також проведена година спілкування у 3-Б класі, тема якої «День вшанування учасників ліквідації наслідків Чорнобильської аварії». Діти дізнались, хто такі ліквідатори, які наслідки має радіація та як радіація впливає на здоров`я.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *