Мета уроку:
Навчальна. Ввести поняття сили як фізичної величини, що характеризує дію одного тіла на інше; навчити зображувати силу на рисунку, вимірювати значення сили, додавати кілька сил, що діють уздовж однієї прямої.
Розвивальна. Розвивати логічне мислення учнів під час вивчення нового матеріалу
Виховна.Формування наукового світогляду.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: демонстраційний динамометр, набір важків, навчальна презентація, комп'ютер.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Перевірка домашнього завдання.
3.Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування
1. У чому проявляється взаємодія тіл? Наведіть декілька прикладів, які ілюструють вашу відповідь.
2. Як може рухатися тіло, якщо на нього не діють інші тіла?
3. Сформулюйте закон інерції. Хто його відкрив?
4. Що таке явище інерції? Приведіть та поясніть декілька прикладів такого явища.
5. Чому не можна різко гальмувати, коли швидко їдеш на велосипеді?
4.Мотивація навчальної діяльності.
Дослід 1. На нитці підвішена важка куля, а знизу до неї прикріплено таку саму нитку. Яка з ниток порветься, якщо різко смикнути за нижню нитку? Якщо плавно потягти за ту саму нитку? Поясніть відповідь.
Аналіз відповідей учнів
Оголошення теми та мети уроку.
Тема: Сила. Результат дії сили: зміна швидкості або деформація тіла.
5.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Для вивчення будь-якого природного явища використовують різні фізичні величини. Для того, щоб описати якісно і кількісно взаємодію тіл, вводять фізичну величину, яку називають силою.
Сила — це фізична величина, яка є мірою взаємодії тіл і є причиною зміни швидкостей тіл або деформації тіла.
Дослід 2. Підвісимо на пружину один тягарець. Пружина видовжиться. Якщо на неї підвісити два тягарці, то вона видовжиться більше. Отже, два тягарці діють на пружину з більшою силою, ніж один.
Висновок: Результат дії одного тіла на інше залежить від значення прикладеної сили.
Чим щільніше зачинені двері, тим з більшою силою ми повинні їх штовхати або тягнути на себе, щоб відчинити. Щоб легше було відкривати двері, ручку дверей прикріплюють якомога далі від петель. Спробуйте їх відкрити, штовхаючи у точці, яка розміщується поблизу петель. Ви переконаєтесь, що це зробити набагато важче, ніж за допомогою ручки.
Висновок: Результат дії одного тіла на інше, залежить від точки прикладання сили.
Для одержання певного результату дії, наприклад, розтягнути або стиснути пружину, двері зачинити або відчинити, потрібно прикладати сили у різних напрямах.
Висновок: Дія одного тіла на інше залежить від напряму дії сили.
Графічне зображення сили:
Початок відрізка суміщають із точкою прикладання сили. Довжина відрізка у певному масштабі дорівнює значенню сили. Стрілка показує напрям сили.
Силу позначають літерою F.Одиницею вимірювання сили є 1 Ньютон на честь англійського фізика Ісаака Ньютона .
[F] = 1 H
Похідні одиниці вимірювання сили:
1кН=1000Н; 1мН=0,001Н.
1Н — це сила, що діє нa тіло масою 1 кг протягом 1с, змінює його швидкість щосекунди на 1 м/с.
Сила, на відміну від маси, визначається не тільки чисельним значенням, а й напрямком. Величину, яка визначається числовим значенням та напрямом, називають векторною. Cилa- векторна величина, що є мірою взаємодії тіл.
Отже, кожна сила характеризується:
1) значенням;
2) напрямком у просторі;
3) точкою прикладання.
6.Осмислення об’єктивних зв’язків.
Запитання на закріплення матеріалу.
1.Що таке сила?
2.Як позначають сили на рисунках?
3.Яка одиниця сили в СI.
4.Від чого залежить результат дії сили?
5.Чи можете ви прикласти силу, яка дорівнює ста ньютонам?
6.Які види сил ви можете назвати з курсу природознавства за 5-6 класи, що розглядають у механіці?
7.Рефлексія.
Метод «Незакінчене речення».
Учні підсумовують урок одним реченням, починаючи словами:
«Я зрозумів, що …»
«Мене зацікавило те,що…»
«Я дізнався про…»
Оцінювання вчителем роботи учнів на уроці.
8.Домашнє завдання.