5 клас
ДАТА
Тема. Квадрат і куб натурального числа.
Мета:
Навчальна: Ознайомити учнів з поняттям степеня числа з натуральним показником та термінологією (основа степеня, показник степеня, степінь); навчити записувати добуток рівних множників у вигляді степеня і навпаки, а також знаходити значення виразів, що містять степінь.
Розвиваюча – розвивати пам'ять і мислення, просторову уяву; розвивати цікавість до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь;
Виховна – виховувати наполегливість і відповідальність, допитливість, уважність, натхнення, любов до навчання та вміння працювати разом
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Степінь з натуральним показником».
Хід уроку
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
Учитель перевіряє зошити з виконаним домашнім завданням, відповідає на запитання учнів, якщо такі виникли. Учням, у яких під час виконання домашнього завдання виникли утруднення, можна запропонувати індивідуальні картки- консультації із завданнями для опрацювання вдома.
Індивідуальна картка-консультація
Уважно опрацюйте приклади і виконайте завдання.
а) 72а-16а+3в ; б) 234с-142с+14с
Усні вправи
1) 7 + 7 + 7 + 7; 2) 3 + 3 + 3 + 3 + 3; 3) а + а + а + а + а + а.
1) п'яти множників, кожний з яких дорівнює 2;
2) десяти множників, кожний з яких дорівнює 1;
3) трьох множників, кожний з яких дорівнює 3;
4) двох множників, кожний з яких дорівнює 5;
5) тридцяти множників, кожний з яких дорівнює 0;
6) шести множників, кожний з яких дорівнює 10.
II. Засвоєння нових знань
Завдання 1
Який запис пропущено?
5 + 5 + 5 + 5 = 5 · 4 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = ? 4 + 4 + 4 = ? 2 + 2 + 2 = ? | 5 · 5 · 5 · 5 = 54 3 · 3 · 3 · 3 · 3 = ? 4 · 4 · 4 = ? 2 · 2 · 2 = ? |
Учні самі можуть встановити, що вирази в лівому стовпчику будуть дорівнювати добутку одних з рівних доданків на їх кількість у сумі, і помітити схожу закономірність у короткому запису добутку однакових множників у вигляді аb, де а — один з однакових множників, a b— число таких множників у добутку.
Після цього вчитель дає означення степеня деякого числа а з натуральним показником п, називає основні терміни, пов'язані з поняттям степеня (основа, показник степеня, степінь, піднесення до степеня), основними властивостями степеня (а1 = а; 1п = 1; 0п = 0), дає назву другому і третьому степеню числа а (а2 — квадрат числа а, b3 — куб числа b) і формулює правило виконання дій у виразі, що містить степінь (учні роблять короткі записи в зошитах відповідно до схеми «Степінь з натуральним показником»).
Степінь з натуральним показником
; ; а1 = а; 1п = 1; 0п = 0 | а — основа степеня п — показник степеня ап — степінь 7 — основа, 4 — показник, 74 — степінь |
III. Закріплення матеріалу
На закріплення термінології можна запропонувати усно:
1) 9 · 9 = 29; 2) 10 · 10 · 10 = 103; 3) b · b = b2;
4) ; 5) 5 · 6 · 6 · 6 = 64.
1) 31; 2) 110; 3) 025; 4) 52; 5) 23; 6) 34.
Автори підручників | А. Г. Мерзляк, В. Б. По- лонський, М. С. Якір | 0. С.Істер | ||
Параграф | 20 | 7 | ||
Номери завдань | Усно | Письмово | Усно | Письмово |
553 | 554, 555, 557, 561 | 259 | 255, 257, 260 | |
Розгадування кросворду
З метою економії часу бажано кожному учневі видати сітку кросворду, а завдання читати вголос.
Впишіть у клітинки кросворду відповіді на запитання і прочитайте у виділеному стовпчику, як ви засвоїли матеріал уроку.
Як називають другий степінь числа? 2. Як називають число 10 у запису 105? 3. Як називають третій степінь числа? 4. Якому числу дорівнює показник степеня З4 ? 5. Як називають вираз 58 ?
1 к | в | а | Д | р | а | т | ||
2 о | с | н | о | в | а | |||
3 к | У | б | ||||||
4 ч | о | т | и | р | и | |||
5 с | т | е | п | і | н | ь | ||
IV. Підсумок уроку
Тестові запитання класу
V. Домашнє завдання
_________________________________