З днем захисників і захисниць України! Зі святом Покрови та Днем козацтва!

1 жовтня відзначається день, коли ми висловлюємо нашу глибоку вдячність тим відважним людям, які, ризикуючи своїм життям, захищають Україну, зберігають світ і надихають нас на світле та радісне майбутнє. Ми щиро дякуємо кожному з них з любов’ю та глибокою повагою за їхню мужність та відданість нашій країні!


1 жовтня українці святкують одразу три свята. Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято, дуже молоде – День захисника України.
Усі ці свята дуже взаємопов’язані  і виникали послідовно
1 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. У народі говорять: «Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем».
Це свято вважається одним із найбільш шанованих свят в Україні. Не виникає навіть суперечок між православними українцями й рідновірами, котрі хоч і вкладають у це свято зовсім різний зміст, ставляться до нього дуже шанобливо.
Зі святом Покрови співпадає святкування Дня українського козацтва. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва. А на Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрова Богородиці з її іконою. І. до речі, саме у цей день, козаки збирали Велику раду, на котрій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами.
Відомий український етнограф Олекса Воропай писав, що після зруйнування Катериною ІІ Запорозької Січі, козаки, ідучи за Дунай, несли з собою ікону Покрови Пресвятої Богородиці
Цікаво, що козаки настільки глибоко й щиро шанували образ Покрови Божої Матері, вірили у її силу й урочисто святкували цей день, що у народі закріпилася й друга назва свята – Козацька Покрова.
Певно, не знайдеться в Україні людини, яка б не знала про козаків. Про них складено безліч творів, книжок і фільмів. Про козацький рід співається й у нашому державному гімні. Образ сміливого парубка, котрий захищає честь та волю нашого народу, міцно закарбувався у пам’яті поколінь. Тож, козак в українській культурі – звитяжний воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність та звичаї усього нашого народу.
Друга спроба вибороти незалежність українського народу й держави здійснювалася у тяжкі 1917-1920 роки.
Третя – уже в наш час – під час розпаду радянської імперії, коли прокинувся волелюбний інтерес до власної історії й генетичної пам’яті.
Четверта хвиля цього інтересу, – напевно, сьогоднішня. Адже, з 2015 року 14 жовтня є державним святом  – Днем захисника України.


До дня захисників і захисниць України учні школи “Світоч” створили щит безпеки для захисників на спільній онлайн дошці.


До Дня захисників і захисниць України  учні школи “Світоч” залучилися  до участі в акції “Я дякую воїнам ЗСУ”. На онлайн дошці Padlet розмістили свої листи-побажання для наших воїнів.


Щороку у жовтні українці вшановують захисників України, які вже дев’ятий рік дають відсіч російській агресії. У воєнний час це безсумнівно найважливіше світське свято в році, адже тільки завдяки військовим, медикам і волонтерам Україна зберегла свою незалежність.

День захисника України 2023 відзначатиметься в нову дату – 1 жовтня. Повністю свято називається День захисників і захисниць України, адже жінки теж беруть участь у бойових діях.

День захисників в Україні був заснований в 2014 році за указом президента Петра Порошенка. Свято прив’язали до християнського торжества Покрова Пресвятої Богородиці – 14 жовтня. Це свято дуже шанували запорізькі козаки.

У 2023 році День захисника України перенесли на 1 жовтня за указом президента Володимира Зеленського. Все через реформу церковного календаря. З 1 вересня ПЦУ переходить на новоюліанський церковний календар, в якому всі свята відзначаються на 13 днів раніше. Наприклад, Покрова Пресвятої Богородиці замість 14 жовтня святкуватиметься 1 жовтня. А разом з нею переноситься і дата Дня захисників.
Довгий час День захисника в Україні вважався чоловічим святом, в яке вітали всіх хлопчиків і чоловіків. Деякі українці досі дотримуються такої традиції. Інші виступають проти того, щоб вітати всіх підряд, адже це знецінює подвиг справжніх захисників. До того ж серед захисників Батьківщини є і жінки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *